2010.07.28. 07:51, Romyy
Jó reggelt kívánok!
Most így 8 óra fele, hoztam egy cikket az Operettszínház oldaláról, ami az Elisabeth című musicalről szól.
Később még jövök.
Több mint 500 alkalommal tekinthette már meg a közönség a világhírű, Grammy-díjas, szabadkai születésű magyar zeneszerző, Lévay Szilveszter és Michael Kunze művét, mely augusztus 6-7-én a Balaton fővárosában, Siófokon, a Kálmán Imre Szabadtéri Színpadon lesz látható - sztárszereposztásban!1996. augusztus 17. A Szegedi Szabadtéri Játékokon Kerényi Miklós Gábor - KERO rendezésében, Gajdos József koreográfiájával, Velich Rita jelmezeivel és Szegő György díszleteivel színre kerül az Elisabeth. A Nagymező utcában ugyanezen év őszétől szerepel repertoáron a musical, ami kisebb szünetekkel azóta is fut - hatalmas sikerrel "Talán túlzásnak tetszik az Elisabeth magyarországi megjelenését színháztörténeti pillanatnak minősíteni. Legyünk mértékletesek, és tekintsük a zenés színházi fejlődés jelentős állomásának; a zene, az ének és a tánc minősége olyan egységes ebben a produkcióban, amire kevés példa akad" - írta anno a Criticai Lapok az előadás kapcsán.
Hogy milyen értékálló műről van szó, mi sem bizonyítja jobban, hogy 14 esztendővel a premier után még mindig népszerű a produkció, sőt mi több, az ősbemutató helyszínén, Szegeden csúcstartóvá lépett elő a musical, hiszen a tavaly nyári előadásokkal együtt itt 22 alkalommal került színre - hasonló előadásszámot még egyetlen előadás sem ért meg a Dóm téren.
2010-ben pedig újra szabadtéren a legendás musical. A Balaton fővárosában, Siófokon 2 alkalommal tekinthető meg az Elisabeth: augusztus 6-án és 7-én este.
Kerényi Miklós Gábor - KERO méltán büszke az előadásra; szerinte a siker annak köszönhető, hogy érdekes, izgalmas történetről van szó. Michael Kunze az Osztrák-Magyar Monarchia idejébe repíti vissza a nézőt, s ez közel hozza a magyarokhoz a témát, különösen Elisabeth alakján keresztül. A direktor szerint még különlegesebbé teszi a művet, hogy egy világhírű honfitársunk, a szabadkai Lévay Szilveszter írt hozzá zenét. Ráadásul a musical a női emancipációról is szól. Külön aktualitást adott a műnek a direktor szerint, hogy egy évvel a premier után hunyt el Diana hercegnő, akinek élete sok mindenben hasonlított Sissiére. A rendező elmondta, minden darabba, amivel foglalkozik, elfogultan szerelmes lesz. Felfedezi bennük az értéket, az izgalmas, a szépséget. "Az Elisabethben rengeteg van. Sok embert érint meg. Örülök, hogy 1996-ban nem tévedtem, s egy igazi kult-előadás született…"
Az Elisabeth világpremierje 1992-ben volt a bécsi Theater an der Wienben, ahol kisebb-nagyobb szünetekkel 1998-ig játszottak, majd 2003 és 2005 között felújították a sikerelőadást. Közben persze a mű világszerte hatalmas karriert futott be, játszották Japán számtalan városában, Dél-Koreában, Svédországban, Hollandiában, Német-, Olasz- és Finnországban, valamint Svájcban.
Siófokon 2010 nyarán ismét látható a címszerepben az Elisabeth-tel 1996-ban bemutatkozó, a zenés színpadon akkor még gyakorlatilag ismeretlen Janza Kata, aki alakításának köszönhetően 1997-ben megkapta a legjobb musical-énekesnőnek eMeRTon-díjat. A Halált Szabó P. Szilveszter játssza, aki ugyancsak ezzel a szereppel debütált 14 esztendeje Szegeden. Luchenit Földes Tamás, Ferencz Józsefet Bereczki Zoltán, Zsófia főhercegnőt Molnár Piroska, Rudolf főherceget pedig Szabó Dávid alakítja. Fellép még a produkcióban Marik Péter, Felföldi Anikó, Sz. Nagy Ildikó, Ullmann Zsuzsa, Nagy Bea, Csuha Lajos, Jantyik Csaba, Petridisz Hrisztosz, Oláh Tibor, Péter Richárd, Imre Sebastian, Tihanyi Lívia és Mirtse Réka.Az elmúlt 14 esztendőben egyébként Janza Kata - ahogy meséli - mindent megtudott az általa alakított figuráról: az összes könyvet elolvasta, járt a fontos történelmi helyeken, s néha megpróbált kicsit Elisabeth agyával gondolkodni, aki szerinte egy korát megelőző nő volt, aki még az udvarban sem tűrte, hogy mások döntsenek helyette. "Nem tudom, lesz-e még ilyen szerep az életemben, amibe ennyire belemélyedek…" - nyilatkozta. Hozzátette, sokat változott játéka az évek során. "Különböző periódusokban talált meg a szerep, sokszor hátborzongatóan egyezett a darab a magánéletemmel. Kezdőként az első felvonás látványát, a hintót, s a nagy báli ruhát élveztem. Utána férjhez mentem, megszületett első gyermekem, elváltam. S szép lassan elkezdtem nagyon megszeretni a második rész mélységét, sötét színeit, drámáját. Most már az egészet egyben kedvelem." Janza Kata anno, a kilencvenes évek közepén egy válogatáson kapta meg a szerepet. Az eseményt a mai napig nem felejtette el. "Minden alkalommal, amikor beszállok a liftbe az Operettszínházban, felidéződik a pillanat. Kerényi Miklós Gábor rögtön megértette velem, ez nem egy rózsaszín lányregény, hanem egy küzdeni akaró nőről szól. Vannak az életben nagy találkozások, ez is ilyen. Az Elisabeth szerencsés csillagzat alatt született. Nekem tulajdonképpen már egy misztérium. 1996-ban akkor Szegeden egy kis csoda történt…"